Tema današnjeg članka je povezana sa muškarcima te če vjerujemo biti od koristi svima. Nakon što pređu 50-te godine potrebno je da neke stvari rade na drugi način.
U svijetu koji često svodi intimnost na fizički čin i vizuelni dojam, zaboravljamo da je prava povezanost mnogo dublja, tiša i složenija. Ona se ne gradi na površnim impulsima, već na međusobnom povjerenju, razumijevanju i emocionalnoj prisutnosti. Upravo na tu složenost i važnost holističkog pristupa intimnosti ukazuje dr. Aleksandar Miošević, stručnjak koji godinama proučava psihološke, fiziološke i društvene aspekte muške seksualnosti.
Njegova iskustva pokazuju da se iza mnogih problema s intimnošću kriju duboko ukorijenjene nesigurnosti, mitovi i nerealna očekivanja, često oblikovana uticajem medija, društvenih mreža i pogrešne edukacije. Umjesto osuđivanja i sramoćenja, dr. Miošević poziva na razumijevanje, edukaciju i empatiju – jer tek kada se o intimnim temama govori bez stida, može se početi graditi zdrav seksualni život.
Jedna od ključnih poruka doktora Mioševića jeste da osjećaj ispunjenosti ne dolazi samo iz fizičke bliskosti. Prava bliskost počinje mnogo prije dodira – u pogledima, riječima, sigurnosti da smo viđeni i prihvaćeni. On ilustrira to primjerom mladića u tridesetim godinama, koji nikada nije imao intimno iskustvo. U njegovom slučaju, problem nije bio fizičke prirode, već emocionalne barijere, strahovi i osjećaj nepripadanja.
Za takve situacije, dr. Miošević ističe važnost interdisciplinarnog pristupa, gdje se uključuju:
- endokrinolog – kako bi se provjerili eventualni hormonski disbalansi,
- psiholog – radi osvještavanja emocionalnih blokada,
- urolog – zbog moguće fiziološke podrške,
- terapeut – za izgradnju odnosa sa samim sobom i partnerom.
Zdrav intimni život nije rezultat samo biološke funkcionalnosti, već i unutrašnjeg sklada, prihvatanja sebe i drugih.
Posebno alarmantnu pojavu dr. Miošević vidi u uticaju pornografije, koja, kako kaže, stvara lažne predodžbe o seksu, tijelu i očekivanjima. Mladi muškarci, izloženi svakodnevnim vizuelnim podražajima, često upadaju u zamku da vjeruju kako moraju izgledati, ponašati se i “funkcionisati” kao glumci u tim sadržajima.
Rezultat toga je:
- osjećaj inferiornosti, jer njihovo tijelo ne izgleda savršeno,
- anksioznost prije seksualnog odnosa, zbog straha od neuspjeha,
- gubitak sposobnosti da se ostvari emotivna veza, jer fizički čin postaje centar odnosa.
Idealizovane slike koje dominiraju internetom udaljavaju muškarce od stvarnosti, gdje je komunikacija, prisutnost i osjećaj sigurnosti ono što gradi kvalitetan odnos.
Dr. Miošević razbija još jedan čest mit – onaj o “idealnoj veličini”. Navodi da je prosječna dužina penisa u erekciji između 13 i 14 cm, što je sasvim dovoljno za potpuno zadovoljstvo oba partnera, s obzirom da je prosječna dubina vagine u uzbuđenju oko 9 cm.
Ovo je važna informacija za muškarce koji često pate od nerealnog doživljaja svog tijela, jer porede sebe sa nepostojećim standardima.
U svom izlaganju, doktor snažno zagovara uvođenje seksualnog obrazovanja u škole, jer kako kaže – mladi danas više vjeruju internetu nego roditeljima ili nastavnicima. Nažalost, internet je pun dezinformacija, površnih tumačenja i senzacionalističkih prikaza, zbog čega mladi nemaju zdravu osnovu za razvoj svojih seksualnih identiteta.
Apelira i na roditelje, poručujući:
- da razgovaraju sa djecom otvoreno i bez osude,
- da ne izbjegavaju pitanja, već da ih pretvore u priliku za edukaciju,
- da budu emocionalna podrška, a ne izvor srama.
Tabui rađaju tišinu, a tišina rađa nesigurnost.
Dr. Miošević takođe posvećuje pažnju testosteronu, glavnom muškom polnom hormonu. Međutim, njegov uticaj nije ograničen samo na seksualnu funkciju. On ima ulogu u:
- regulaciji raspoloženja – manjak testosterona često je povezan sa depresijom,
- kognitivnim funkcijama – koncentracija, pamćenje i energija zavise i od hormonskog balansa,
- zdravlju srca – štiti srčani mišić i poboljšava cirkulaciju,
- očuvanju mišićne mase – posebno važno za starije muškarce,
- zdravlju prostate – pravilni nivoi mogu smanjiti rizik od bolesti.
Pratiti nivo testosterona ne znači samo brinuti o seksualnom zdravlju – to je briga o cijelom organizmu.
Kroz sve segmente svog izlaganja, dr. Aleksandar Miošević dosljedno podsjeća na ono najvažnije: zdrav seksualni život nije samo fizički čin, već odraz duboke emocionalne povezanosti. U vremenu kad se bliskost gubi u brzini, slike zamjenjuju osjećaje, a očekivanja nadjačavaju realnost, važno je podsjetiti se da je istinska intimnost:
- kada smo viđeni i prihvaćeni bez maske,
- kada možemo razgovarati bez straha,
- kada ne postoji pritisak, već prisutnost.
Kao što kaže doktor – tek kad o intimi počnemo govoriti bez stida, ali sa znanjem i suosjećanjem, stvaramo temelje za stabilne, ispunjene i dugotrajne odnose. A upravo to, u vremenu punom nesigurnosti, jeste ono čemu svi težimo – istinska povezanost.