Roditeljstvo je jako bitna stvar jer kako će se dijete ponašati kada odraste je odraz toga kako su ga roditelji odgojili. Danas ćemo pisati o triku pomoću kojeg ćete najtačnije postupati.
Iako neka ponašanja djece mogu izgledati kao izazov za roditelje, važno je razumjeti da su ona zapravo prirodan dio procesa odrastanja i emocionalnog razvoja. U većini situacija, djetetove reakcije nisu znak neposluha ili namjernog protivljenja, već način na koji mališani pokušavaju izraziti svoje unutrašnje potrebe i razumjeti svijet oko sebe.
Za dijete, svijet je ogromno i uzbudljivo mjesto puno novih otkrića, ali istovremeno i zbunjujuća sredina u kojoj tek uči kako se snalaziti. Njihova ponašanja često su rezultat prirodne potrebe da testiraju granice, istraže kako stvari funkcionišu i pronađu svoje mjesto u porodici i širem okruženju. U tim trenucima je od ogromne važnosti roditeljsko strpljenje i razumijevanje, jer djetinjstvo predstavlja period intenzivnog učenja. Greške koje dijete napravi nisu prijetnja, nego dragocjene lekcije koje ga vode ka emocionalnoj i socijalnoj zrelosti.
-
Jedan od čestih uzroka ponašanja koja roditelji smatraju problematičnim jeste djetetova potreba da osjeti kontrolu nad situacijama oko sebe. Kada još uvijek ne zna jasno verbalizovati svoje emocije i frustracije, dijete se može okrenuti nestašlucima, vikanju ili bacanju stvari. Takvi postupci ne predstavljaju zlonamjernost, nego su često poziv za pomoć i znak da djetetu treba vođstvo u učenju kako da upravlja svojim osjećanjima.
-
Umjesto da se ti trenuci tumače kao izazovi autoritetu, korisno je na njih gledati kao na priliku da se dijete nauči konstruktivnim načinima izražavanja emocija.
Način na koji roditelji reaguju u stresnim situacijama ima snažan uticaj na to kako će dijete razviti svoje prve emocionalne obrasce. Ako roditelj ostane smiren, strpljiv i pokaže sposobnost suočavanja s problemima na zdrav način, veća je vjerovatnoća da će i dijete usvojiti takve strategije. Suprotno tome, ako se reaguje vikanjem ili kaznama, to često dovodi do zatvaranja djeteta u sebe ili do dodatnih konflikata.
-
Konstruktivan pristup uključuje pokazivanje djetetu kako se mogu riješiti frustracije bez vike ili ljutnje.
-
Takav model ponašanja doprinosi jačanju djetetovog samopouzdanja, razvija emocionalnu inteligenciju i gradi sposobnost empatije.
Jedan od načina da djeca osjete da ih se poštuje jeste uključivanje u donošenje odluka koje ih se tiču. Dopuštanje djetetu da odabere kojim redom će obaviti kućne obaveze ili da izabere igru prije spavanja može imati vrlo pozitivan efekat. Na taj način, dijete stiče osjećaj vrijednosti, razvija samostalnost i uči odgovornost, što često smanjuje potrebu za ponašanjima koja vode ka konfliktima.
-
Djeca koja imaju osjećaj da su njihova mišljenja važna, manje su sklona ponašanjima koja se opisuju kao “problematična”.
-
Uključivanje u male odluke daje im osjećaj kontrole i smanjuje frustraciju.
Važno je uzeti u obzir i fizički aspekt ponašanja. Na primjer, prehrana i rutina sna igraju veliku ulogu u djetetovom raspoloženju. Prekomjerna količina šećera ili preskakanje obroka može rezultirati razdražljivošću i hiperaktivnošću. S druge strane, glad ili umor su često okidači za napade bijesa i nemir. Planiranje obroka i osiguravanje redovnih užina pomažu u održavanju stabilnog nivoa energije i boljeg raspoloženja.
-
Svakodnevna rutina pruža djeci osjećaj sigurnosti.
-
Kada mališani znaju kada je vrijeme za igru, kada za učenje, a kada za odmor, lakše se prilagođavaju pravilima i rjeđe pokazuju otpor.
-
Postavljanje jasnih granica i nagrađivanje pozitivnog ponašanja podstiču razvoj samodiscipline i odgovornosti.
Umjesto da djeci jednostavno govorite “Ne”, korisnije je objasniti razloge iza pravila i odluka. Takvi razgovori uče dijete da razvije kritičko razmišljanje i pomažu mu da shvati posljedice svojih postupaka. Ovaj pristup je važan za izgradnju unutrašnjih moralnih vrijednosti i osjećaja za pravednost.
Razumijevanje djetetovog ponašanja nije lak zadatak, ali je proces koji donosi neprocjenjive rezultate. Roditelji koji su spremni da slušaju, uče i pokažu ljubav svojoj djeci pomažu im da izrastu u sigurne, empatične i uspješne osobe. Strpljenje, dosljednost i spremnost da budete njihov vodič kroz djetinjstvo su najbolji poklon koji im možete dati.