Oglasi - Advertisement

Danas ćemo pisati o jednoj sjajnom savjetu, a u pitanju je porodica koje je nedavno izgubila jednog člana. Danas ćemo pisati o 40 dana nakon smrti jedne osobe.

Uvod

Mnogi vernici suočavaju se s nedoumicama kada je reč o obeležavanju 40 dana od smrti voljene osobe. Ovaj obred ima duboko ukorenjeno značenje u pravoslavnoj tradiciji, ali neretko dolazi do pogrešnih tumačenja. U ovom tekstu razjasnićemo značaj parastosa, tačan način računanja 40. dana, kao i alternative u slučaju nemogućnosti prisustvovanja obredu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Značaj 40. dana u pravoslavnoj veri

Prema pravoslavnom učenju, 40. dan od smrti označava presudan trenutak u duhovnom putovanju pokojnika. Veruje se da tada duša izlazi pred Božiji sud, gde joj se dodeljuje večna sudbina. Ovaj obred simbolizuje prelazak iz materijalnog sveta u duhovnu stvarnost, što čini parastos obaveznim obredom za sve vernike.

Kako se tačno računa 40. dan?

Prema protojereju stavroforu Milanu Gardoviću, 40. dan se računa od dana smrti, uključujući i taj dan. Važno je napomenuti da se dan računa do 16 časova, nakon čega započinje novi dan. Ova praksa se temelji na biblijskom tumačenju po kojem je Bog stvorio svet tako da prvo dolazi veče, pa tek potom jutro. Stoga, parastos mora biti obavljen tačno na 40. dan, jer se smatra da duša tada zauvek napušta svet živih.

Obredi i simbolika 40. dana

Tokom parastosa, u crkvi se obavljaju specifični obredi:

  • Kuvano žito (koljivo) – Simboliče reči Hrista: „Zrno mora da umre da bi donelo rod,“ naglašavaju značaj smrti i vaskrsenja.
  • Crno vino – Predstavlja Božije milosrđe i večni život.
  • Sveća – Osvetljava put duši pokojnika, simbolišući Hristovu svetlost i spas.

Ove simbolične radnje podsećaju vernike na smrtnost tela, ali i na večni život duše u Carstvu nebeskom.

Zadušnice i dodatni obredi

Iako je 40. dan ključan trenutak, pravoslavna tradicija predviđa i druge dane posvećene sećanju na preminule:

  • Zadušnice se obeležavaju četiri puta godišnje, uvek subotom, jer je to dan posvećen preminulima.
  • Tokom Svete liturgije i parastosa, vernici se mole za duše pokojnika, dodatno potvrđujući značaj molitve i sećanja.

Šta učiniti ako nismo u mogućnosti da prisustvujemo obredu?

Verski analitičar Draško Đenović naglašava da je najvažniji iskreni trenutni podsećaj na preminulog. Ako ne možemo fizički prisustvovati parastosu, možemo:

  • Upaliti sveću ili kandilo kod kuće,
  • Izgovoriti molitvu za dušu pokojnika,
  • Otići u crkvu i zapaliti sveću u znak sećanja.

Najvažnije je duhovno prisustvo, jer vera naglašava molitvu i sećanje, bez obzira na fizičku udaljenost.

Zaključak

Obeležavanje 40. dana od smrti ima dubok duhovni značaj u pravoslavnoj tradiciji, jer predstavlja trenutak kada duša preminulog izlazi pred Božiji sud i prelazi u večni život. Ovaj obred se mora obaviti tačno na 40. dan, dok su koljivo, vino i sveća ključni simboli smrti, pokajanja i spasenja.

U slučaju da ne možemo prisustvovati obredu, najvažnije je da se setimo pokojnika, pomolimo se i zapalimo sveću u njihov spomen. Na taj način, odajemo im počast i pomažemo njihovoj duši na putu ka Carstvu nebeskom.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here