Danas ćemo pisati o sjajnom triku koji će vam pomoći da očistite žute električne utičnice. Kako to zapravo izgleda možete da pročitate u nastavku.
Znaš kako to ide – svaki čošak kuće oribamo, prozore operemo da škripaju, podovi se sjaje… a onda, negdje između ormara i zavjesa, zjape one male pravougaone kutije koje svi koristimo svaki dan – električne utičnice. One tihe, korisne, i – nažalost – često potpuno zaboravljene. A baš one, kad ih pogledaš izbliza, znaju da budu prave male crne rupe za prašinu i masnoću. Niko im ne posvećuje pažnju, ali kad ih pogledaš, lako se zapitaš: „Pa čime su ih ljudi dirali?“ Zato je red da im se i mi jednom ozbiljno posvetimo. I to bez straha od struje, jer postoji siguran način da sve to zablista.
Na prvi pogled, utičnice izgledaju kao bezazleni dijelovi zida. Ne kreću se, ne mijenjaju boju (osim kad počnu da žute), ne prave buku – pa ih rijetko kad neko uopće primijeti. No, iako su tihe i postojane, i one trpe svoje – svakodnevno skidamo punjače, ubacujemo kablove, ostavljamo tragove masnih ruku. Sve to s vremenom stvara slojeve nevidljive, ali potencijalno opasne prljavštine. I zato je važno da naučimo kako da ih očistimo pravilno, bez ugrožavanja bezbjednosti.
U ovom tekstu vodimo vas kroz najefikasnije metode za čišćenje električnih utičnica, uz savjete naših starih, bez hemije, bez previše komplikacija. Samo vi, vaša krpa i malo domaće pameti.
Kao i kod svakog ozbiljnog posla, i ovde počinjemo od osnova. A osnovno pravilo glasi:
-
Nikada nemojte koristiti vodu!
-
Isključite struju prije početka!
Za početak uzmite:
-
mekanu, suhu krpu (najbolje od mikrofibre),
-
blagu ruku i
-
strpljenje.
Njome lagano obrišite površinu utičnice, skidajući prašinu, sitne mrlje i masnoću od prstiju. Važno je da krpa ne bude ni najmanje vlažna, jer čak i mala količina vlage može izazvati kratki spoj ili električni udar. Ovaj korak je sasvim dovoljan za redovno održavanje, i odličan za svakodnevnu higijenu.
Sad dolazimo do onih tvrdokornijih mrlja, koje ni suha krpa ne može skinuti. Ako ste pokušali i još uvijek vidite sive ili masne tragove, vrijeme je za čuveni trik naših baka – krumpir.
Zašto baš krumpir? Jer sadrži škrob, koji je odličan u razgradnji masnoće. Evo kako to funkcioniše:
-
Prepolovite sirovi krumpir.
-
Unutrašnjom stranom lagano prelazite rubovima utičnice.
-
Ostavite da škrob djeluje par minuta.
-
Obrišite ostatke suhom krpom.
Ako imate sitne rupice ili dijelove koje je teško dohvatiti, iskoristite pamučni štapić umočen u sok od krumpira. Ovaj način je potpuno prirodan i ne oštećuje plastiku, a utičnica će izgledati kao nova.
Ako krumpir nije bio dovoljan, vrijeme je da uvedemo tešku artiljeriju iz kuhinje – sodu bikarbonu. Ovaj svestrani prah je prirodni abraziv, što znači da može nježno izribati površinu bez grebanja.
Postupak:
-
Pomiješajte 2 kašike sode bikarbone s nekoliko kapi vode da dobijete gustu pastu.
-
Nanesite pastu na plastične dijelove utičnice, ali pazite da ne dođe blizu otvora za struju!
-
Lagano utrljajte pastu pomoću meke četkice ili tkanine.
-
Ostavite da djeluje nekoliko minuta, zatim obrišite suhom krpom.
Ova metoda je odlična za stare, požutjele utičnice, kao i za one koje su s vremenom izgubile sjaj. Ne samo da će izgledati bolje, već će biti i higijenski čistije.
Kada se na utičnicama pojave sivi tragovi, najčešće od utikača i uređaja koji su često priključeni, vrijeme je za bijeli ocat. On djeluje kao prirodni dezinfekcijski agens, ali i kao odličan izbjeljivač za plastiku.
Upute:
-
Isključite napajanje.
-
Umočite pamučni štapić u bijeli ocat.
-
Nježno protrljajte tragove na plastici.
-
Ostavite par minuta, pa obrišite suhom krpom.
Bijeli ocat ne samo da čisti, već i uklanja neugodne mirise, ostavljajući za sobom svježinu i sjaj.
Nakon čišćenja, važno je da se prljavština ne vraća tako brzo. Evo nekoliko preventivnih mjera koje možete primijeniti:
-
Povremeno utrljajte mlijeko za čišćenje (ono za plastiku) pomoću vate.
-
Koristite zaštitne poklopce za utičnice – posebno ako imate malu djecu.
-
Prije uključivanja uređaja, obrišite kablove od prašine.
Stvaranjem zaštitnog sloja na utičnici, prljavština se teže hvata, a čišćenje je kasnije mnogo lakše.
Prije nego što počnete bilo šta da čistite, imajte na umu ovo zlatno pravilo:
Isključite struju u prostoriji u kojoj čistite utičnice.
Nema izuzetaka. Ni za brzo brisanje, ni za “samo ću malo da obrišem”. Struja ne prašta nepažnju. Ako niste sigurni kako da isključite osigurače, zamolite nekoga da vam pokaže prvi put.
Takođe, nikada ne koristite metalne predmete za čišćenje utičnica. To uključuje i vrhove noževa, igle, čačkalice sa folijom, i slično.
Možda se čišćenje električnih utičnica ne čini kao velika stvar, ali kad se sve sabere – čistoća utičnice utiče na sigurnost, higijenu i dugovječnost uređaja. Prljava utičnica može izazvati loš kontakt, iskrenje ili čak oštećenje kablova.
Kao što čistimo podove, kuhinju i kupatilo, red je da s vremena na vrijeme pogledamo i u te male, često zanemarene detalje doma. Jer uredan dom nije samo onaj koji izgleda lijepo, već i onaj u kojem je sve funkcionalno i bezbjedno.
Zato, odvoji tih 10 minuta, uzmi krpu i napravi da ti zidovi zablistaju – od poda do utičnice!