Bolest bubrega predstavlja značajan zdravstveni problem koji može rezultirati zatajenjem bubrega, zahtijevajući ili dijalizu ili transplantaciju, a također može izazvati teške komplikacije poput srčanog ili moždanog udara. Globalno, kronična bolest bubrega pogađa svakog desetog pojedinca, a samo u Srbiji oko 700 tisuća oboljelih. Veliki izazov s ovim stanjem je to što ono često napreduje asimptomatski u svojim početnim fazama, što dovodi do kasne dijagnoze mnogih pacijenata, što liječenje i održavanje dobre kvalitete života čini još većim izazovom.
Bolest bubrega često se naziva “tihim ubojicom” zbog činjenice da se simptomi obično pojavljuju tek kada stanje značajno napreduje. Nažalost, mnogi pojedinci, čak i oni s gubitkom funkcije bubrega do 90%, ostaju nesvjesni da imaju problem sve dok rad njihovih bubrega nije ozbiljno ugrožen.
Indikatori i upozorenja bolesti bubrega:
Gubitak apetita i mučnina: Loša funkcija bubrega može dovesti do nakupljanja toksina i poremećaja elektrolita, što rezultira mučninom i povraćanjem. Stoga gastrointestinalni problemi mogu ukazivati na oštećenje bubrega.
Kronični umor i anemija: Hormon eritropoetin, koji proizvode bubrezi, igra ključnu ulogu u poticanju proizvodnje crvenih krvnih stanica. Kada bubrezi ne rade ispravno, može se razviti anemija, što dovodi do trajnog umora.
Suha koža i svrbež kože mogu se pojaviti kao posljedica nakupljanja toksina u tijelu. Ovaj simptom može nastati zbog neučinkovite eliminacije toksina, hormonalnih fluktuacija ili povišene razine amonijaka.
Promjene u urinu: Problemi s bubrezima često utječu na izgled urina, koji može izgledati mutno, pjenasto ili čak imati tragove krvi. Prisutnost pjenastog urina može upućivati na proteinuriju, stanje koje zahtijeva liječničku procjenu.
Bol u donjem dijelu leđa često je povezan s bubrezima koji se nalaze u donjem dijelu leđa. Problemi s bubrezima često dovode do nelagode u ovom području. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), kronična bol u donjem dijelu leđa povezana je sa smanjenom energijom bubrega.
- Metalni okus i zadah poput amonijaka u ustima mogu se pojaviti kada su razine ureje u krvi povišene, što je često posljedica neadekvatne funkcije bubrega.
Povišen krvni tlak kod mlađih osoba: Kronična bolest bubrega može dovesti do visokog krvnog tlaka kod mlađih pacijenata, budući da se oštećeni bubrezi bore da održe ravnotežu hormona i učinkovito filtriraju krv.
Održavanje i zaštita zdravlja bubrega:
Dr. Jingduan Yang ističe važnost izbjegavanja elemenata koji mogu dodatno opteretiti bubrege, uključujući prerađenu hranu i kontakt s teškim metalima. Rizici od oštećenja bubrega također mogu porasti zbog pušenja i korištenja plastičnih posuda za tople napitke. On predlaže uključivanje hrane koja je bogata antioksidansima i protuupalnim spojevima, kao što su antocijanini i vitamini C i E, za promicanje zdravlja bubrega.