Emir Solaković je poznati doktor. Njegova specijalizacija obuhvata mnoge aspekte medicinske prakse, a često pomaže pri edukaciji mladih ljekara.
Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, napomenuo je kako nalazi ne odražavaju naše današnje prilike te je istaknuo značaj CRP-a i fibrinogena. Infekcije igraju ulogu u razvoju kardiovaskularnih bolesti. Kada osoba doživi infekciju, ona utječe na unutarnju sluznicu krvnih žila, što rezultira oštećenjem povezanim s upalom. Ovo oštećenje uzrokuje lijepljenje različitih komponenti u krvotoku, poput eritrocita i crvenih krvnih pločica, na ozlijeđenu krvnu žilu, što može dovesti do arterioskleroze.
Ovu informaciju za Hayat.ba podijelio je dr. Solaković, ističući da je važno da se nakon dobijanja nalaza posavjetujete sa svojim doktorom o nivou CRP-a, jer ovo mjerenje ukazuje na upalu. U tom kontekstu, leukociti i sedimentacija se promatraju kao sekundarni čimbenici, što CRP čini najsofisticiranijom metodom koja je danas dostupna. Normalna razina CRP-a može biti visoka i do 5, a svaki porast ukazuje na upalu u tijelu.
Ova se upala može usporediti sa štetnim LDL masnoćama, budući da igra glavnu ulogu u napredovanju arterioskleroze. Povišena razina CRP-a nakon tretmana ukazuje da terapija možda nije dovoljna. S druge strane, ako dođe do smanjenja CRP-a unutar tri dana od početka liječenja, to znači da dobro napredujete i da terapija djeluje učinkovito. Drugi faktor, fibrinogen, odnosi se na gustoću krvi koja se pretvara u tanke niti.
Gustoća vaše krvi utječe na proizvodnju fibrinogena, što rezultira povećanjem razine. Ovo također vrijedi za osobe koje puše, doživljavaju stres ili pate od niskog krvnog tlaka. Ove okolnosti mogu rezultirati začepljenim krvnim žilama, što može dovesti do ozbiljnih ishoda kao što su iznenadna smrt, srčani udar ili moždani udar. Unatoč pozitivnim nalazima, ovaj poseban aspekt je zanemaren i ignoriran.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.