Danas ćemo pisati o savjetima doktora koji navodi kako na najbolji način da se sačuvate od moždanog i srčanog udara kada pređete određenu godišnju dob.
Poznati kardiovaskularni hirurg, dr Emir Solaković, godinama je prepoznatljiv ne samo po svom stručnom znanju i iskustvu, već i po načinu na koji otvoreno, direktno i bez uljepšavanja govori o zdravlju. Njegovi savjeti često izazivaju pažnju javnosti jer spada među rijetke ljekare koji stvari nazivaju pravim imenom, čak i kada to nije prijatno za čuti. U nedavnom intervjuu za Hayat Media, dr Solaković se dotakao ključnih tema vezanih za zdravlje srca i mozga, objašnjavajući uzroke i strategije za prevenciju moždanih i srčanih udara.
Govoreći o faktorima rizika, naglasio je da godine života igraju presudnu ulogu u razvoju ovih ozbiljnih bolesti. „Kada se dijete rodi, ateroskleroza već polako počinje da se razvija u njegovom tijelu. Kako starimo, proces propadanja krvnih sudova se ubrzava. To možemo jednostavno nazvati – ‘hrđanjem krvnih sudova’“, objašnjava doktor. Dodaje i da se s godinama povećava nivo holesterola, čime se šanse za razvoj različitih bolesti značajno uvećavaju.
Drugi važan faktor rizika je pol. Solaković posebno ističe razlike između muškaraca i žena kada je riječ o opasnosti od srčanog udara.
- „Dok žene imaju menstruaciju, njihovi jajnici proizvode estrogen, hormon koji ih štiti od ateroskleroze i infarkta.
- Zato žene do menopauze tri puta rjeđe obolijevaju od ovih bolesti u poređenju s muškarcima“, objašnjava on.
Međutim, nakon menopauze, kada proizvodnja estrogena opadne, žene gube prirodnu zaštitu i njihov rizik se izjednačava s rizikom muškaraca. Zbog toga su naučnici pokušali da riješe problem davanjem hormonske terapije ženama u menopauzi. Rezultati su pokazali da se rizik od srčanih i moždanih udara može smanjiti čak za 50%. Ipak, pojavili su se novi izazovi – učestalost karcinoma materice se povećala kod žena na terapiji, što je dovelo do daljih istraživanja i modifikacija pristupa hormonskom liječenju.
Doktor se potom osvrnuo na temu koja bi mogla izazvati nelagodu kod mnogih žena, ali koju je smatrao važnom da istakne. „Žena koja napuni 50 godina, fiziološki dobija još sedam godina starosti. Dakle, žena sa 50 godina u ličnoj karti, u realnosti izgleda kao da ima 57“, kaže Solaković. Ovaj fenomen objašnjava time što je žensko tijelo ranije formirano, a metabolizam ulazi u fazu usporavanja brže nego kod muškaraca.
- „Nakon menopauze, dolazi do hormonalnih promjena koje ubrzavaju starenje.
- Koža gubi elastičnost, usporava se sagorijevanje kalorija, a povećava se rizik od srčanih bolesti“, upozorava doktor.
Ipak, ističe da ovo nije razlog za očajavanje. Naprotiv, smatra da žene upravo tada imaju priliku da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i izgledom.
- „Ako vodite zdrav način života, pazite na ishranu, redovno se krećete i izbjegavate štetne navike, možete izgledati i 20 godina mlađe od svojih stvarnih godina. To neka vam bude motiv da se posvetite sebi i svom zdravlju“, poručuje Solaković.
Njegove riječi nisu samo upozorenje, već i ohrabrenje – podsjetnik koliko je važno ulagati u vlastito zdravlje na vrijeme. Srce i mozak su, kako kaže, naši najvredniji saveznici u svakodnevnom životu, a njihovo očuvanje treba da bude prioritet.
Dr Solaković svojom iskrenošću i neposrednošću često uspijeva da dopre do ljudi bolje nego mnoge suhoparne statistike i brojke. Njegova poruka je jasna – prevencija je uvijek bolja od liječenja, a zdrav način života je ključ ne samo dugovječnosti, već i vitalnosti i kvaliteta života.