Svi će se složiti sa tim da je veliki problem kada u domu pronađemo žohare. Danas ćemo pisati o triku pomoću kojeg ćete ih se riješiti za sva vremena.
Iako postoje brojne profesionalne službe za deratizaciju koje mogu efikasno riješiti problem s žoharima, postoje i jednostavne prirodne metode koje možete sami primijeniti kod kuće. Ove tehnike su idealne za one koji žele izbjeći upotrebu agresivnih hemijskih preparata i pri tom očuvati zdravlje ukućana i okoline. Nataša Wright, licencirana entomologinja i tehnička direktorica kompanije za suzbijanje štetočina, ističe pet efikasnih strategija koje vam mogu pomoći da se riješite žohara na potpuno prirodan način.
Prva i jedna od najpoznatijih metoda koristi boraks, supstancu koja je poznata po svojoj sposobnosti da uništava žohare tako što dehidrira njihov egzoskelet i ometa probavne funkcije. Za pojačan efekat preporučuje se kombinacija boraksa i šećera u omjeru tri prema jedan. U ovoj mješavini šećer djeluje kao mamac koji privlači žohare, dok boraks obavlja svoj smrtonosni zadatak. Smjesu rasporedite na mjestima gdje ste primijetili njihovu aktivnost, poput kuhinjskih uglova, ispod sudopera ili uz ivice ormara.
Druga metoda oslanja se na ulje paprene metvice, koje je potpuno netoksično i sigurno za korištenje čak i u domovima s djecom. Sprej se pravi vrlo jednostavno – u bočicu s raspršivačem dodajte 10 do 15 kapi ulja pomiješanih s vodom. Dobijeni rastvor nanesite na mjesta gdje se žohari kreću. Miris paprene metvice djeluje kao snažan repelent, odvraćajući štetočine od vašeg doma.
Treća metoda uključuje korištenje običnog deterdženta za pranje posuđa. Pomiješajte litru vode sa četiri kašike deterdženta i time poprskajte mjesta gdje ste vidjeli žohare. Ova smjesa djeluje gotovo trenutno, gušeći ih i uklanjajući problem na licu mjesta. Prednost ove metode je u njenoj jednostavnosti i činjenici da sastojke gotovo sigurno već imate kod kuće.
- Boraks i šećer – uništava žohare dehidratacijom.
- Ulje paprene metvice – odvraća štetočine prirodnim mirisom.
- Deterdžent i voda – trenutno uklanja prisutne žohare.
Četvrta tehnika koristi talog kafe kao mamac. Aroma kafe je poznata po tome što privlači žohare, pa možete napraviti zamku tako što ćete talog staviti u papirnu čašu, a zatim čašu ubaciti u staklenku napunjenu vodom. Staklenku postavite na područja s pojačanom aktivnošću žohara. Privučeni mirisom kafe, žohari će ući u staklenku, ali se neće moći izvući, čime ćete ih jednostavno zarobiti.
Peta prirodna metoda podrazumijeva korištenje limunovog soka, poznatog po svojim antipatogenim svojstvima. Pomiješajte dvije do tri kašike limunovog soka s nekoliko litara vode, umočite krpu u rastvor i prebrišite sve površine na kojima ste primijetili žohare. Osim što odbija štetočine, ova metoda ostavlja i osvježavajući miris u prostoru.
- Talog kafe – služi kao mamac za zamke.
- Limunov sok – djeluje antibakterijski i odbija žohare.
Pored ovih metoda, jednako je važno spriječiti pojavu žohara tako što ćete usvojiti dobre higijenske navike:
- Redovno čistite kuhinju i druge prostorije u domu.
- Ostatke hrane čuvajte u hermetički zatvorenim posudama.
- Uklanjajte mrvice i prosutu hranu s radnih površina i poda.
- Zatvorite sve pukotine i otvore kroz koje bi žohari mogli ući.
- Kante za smeće uvijek držite zatvorenima i redovno ih praznite.
Primjenom ovih jednostavnih savjeta možete efikasno suzbiti prisustvo žohara bez oslanjanja na štetne hemikalije. Ove prirodne metode nisu samo pristupačne i jednostavne za sprovođenje, već predstavljaju dugoročno rješenje koje pomaže da spriječite povratak ovih nepoželjnih gostiju. Na ovaj način štitite zdravlje svoje porodice, ali i doprinosite očuvanju okoline.