Mnogi liječnici se slažu da je temelj pravilne prehrane i zdravog načina života redovita konzumacija fermentiranih mliječnih proizvoda sa sadržajem mikroorganizama koji stabiliziraju floru. Ipak, nisu svi jednako korisni za ljudski organizam.
- Liječnik je odredio tri najštetnija mliječna proizvoda, koje mnogi ljudi konzumiraju prilično često. Dijetetičarka Daria Rusakova sastavila je popis fermentiranih mliječnih proizvoda koji štete našem zdravlju. To su: mliječni proizvodi… u biti jogurt… s dodacima.
Jogurti s raznim dodacima nisu prirodni. “Mlijeko” Sadrže puno više ugljikohidrata nego bilo koji drugi fermentirani mliječni proizvod. Zbog neprirodnih dodataka i velike količine šećera, koji remeti apsorpciju kalcija, više spadaju u slatkiše nego u mliječne proizvode. Bezmasni mliječni proizvodi iako ih većina uzima jer misle da su niskokalorični, a zdravi nemasni mliječni proizvodi zapravo su sve samo ne zdravi.
Istini za volju, u sastave takvih jogurta dodaje se škrob, kako bi se postigla potrebna konzistencija, koja je kalorična koliko i ugljikohidrati. Stvar je u tome što nemasno “mlijeko” ne zasićuje tijelo; baš suprotno, potiče apetit jer povisuje šećer u krvi. Glusto vrhnje Činjenica je da se u sastave ovakvih jogurta dodaje škrob kako bi se postigla potrebna konzistencija, koja je jednako kalorična kao i ugljikohidrati. Ona preporučuje kiselo vrhnje s udjelom masti ne više od 10-15% za čestu upotrebu i ne više od 20% za rijetku upotrebu.
Ali to ne znači da biste trebali potpuno napustiti ovu hranu. Samo da biste spriječili pojavu poremećaja probavnog sustava i bolesti probavnog trakta uzimajte onaj koji ima manji udio masti, barem 10-15%. Žitarice koje se prodaju djeci također mogu sadržavati više šećera, što ih može učiniti ekvivalentnim desertu.
Šećeri: Komercijalni jogurti obično imaju dodatne šećere, posebno one s voćnim okusom, kako bi imali bolji okus. Pretjerana konzumacija šećera može pridonijeti debljanju i povećati rizik od dijabetesa, između ostalih zdravstvenih problema.
Umjetni zaslađivači: umjesto šećera, neki se jogurti zaslađuju umjetnim zaslađivačima poput aspartama ili sukraloze. Služe kao alternativa osobama koje žele smanjiti potrošnju kalorija. Iako su odobreni za uporabu, dugoročni učinci kontinuiranog unosa ovih aditiva još su u fazi istraživanja.
Umjetne arome i boje. Dodaje se kako bi jogurti bili privlačniji ili kako bi se postigao ekstra robustan okus. Oni mogu biti neprirodni, pa što je jogurt bliži potpuno prirodnom, to je bolji za vaše zdravlje. Žig odobrenja za dodane sastojke kao što su umjetne arome ili boje dobar je znak upozorenja da bi jogurt mogao biti visoko prerađen proizvod. Više neželjenih tvari; više šećera. Visoka potrošnja šećera izravno je povezana s pretilošću, dijabetesom tipa 2 i karijesom.
Nemasni mliječni proizvodi, uključujući obrano mlijeko, jogurt i sir, u mnogim se slučajevima reklamiraju kao zdraviji način za pojedince da smanje unos kalorija i zasićenih masti. Međutim, treba imati na umu nekoliko ključnih točaka:
Nedostatak vitamina: To je poseban problem u proizvodima s niskim udjelom masti. Kada se masnoća ukloni, također se izbacuje puno vitamina topivih u mastima—kao što su A, D i K. Izbacivanjem masti, razine tih vitamina također padaju. Prisutnost ovih vitamina neophodna je za apsorpciju kalcija.
Aditivi za okus: Kako bi se nadoknadio gubitak okusa i teksture, mliječni proizvodi bez masti često imaju više šećera ili drugih aditiva. Tako se kalorije smanjene iz masti nadoknađuju iz šećera.
Dobrobiti za srce: dok se dugo smatralo da su proizvodi s niskim udjelom masnoće bolji za srce, nedavne studije sugeriraju da umjerene količine mliječne masti ne povećavaju nužno rizik od srčanih bolesti te čak mogu imati zaštitni učinak. Oni koji se odluče za manje porcije kada je riječ o mliječnim proizvodima mogu birati punomasne ili polumasne.
Hranjiva vrijednost: Masno vrhnje je kalorično vrlo bogato jer sadrži mnogo masti. Također sadrži neke vitamine topive u mastima poput A i D koji su neophodni za pravilno funkcioniranje očiju, kože i imunološkog sustava.
Primjena u kulinarstvu: Budući da je bogato mastima, vrhnje se koristi za pripremu kremastih, gustih umaka ili juha i slastica. Tijekom pripreme jela tijekom kuhanja daje bogatu, baršunastu teksturu koja pojačava njegov okus.
Zasićene masti: Ovaj proizvod ima visoku razinu zasićenih masti. Potonje se često povezuje s povećanim rizikom od ishemijske bolesti srca kada se konzumira u velikim količinama. Međutim, umjerena uporaba (osobito u kontekstu normalno prikladne prehrane) nije nužno štetna. Bogat je energijom i okusom, no budući da ima mnogo masnoće, potrebno ga je unositi štedljivo, pogotovo ako je potrebno ograničiti unos zasićenih masnoća.