Danas ćemo pisati o par savjeta koji vam mogu biti od pomoći kada je u pitanju zdravlje srca, a o čemu se radi pročitajte u nastavku.
U savremenom svetu, gde brz način života često ostavlja malo prostora za osluškivanje sopstvenog tela, prepoznavanje ranih simptoma ozbiljnih zdravstvenih stanja postaje ključno. Među njima, srčani i moždani udar izdvajaju se kao dva najopasnija, ali istovremeno i dva najčešće zanemarena zdravstvena rizika.
Nažalost, mnogi ljudi ne prepoznaju prve znake upozorenja ili ih pripisuju nečemu bezazlenom – umoru, stresu, probavnim smetnjama. U takvim slučajevima, gubi se dragoceno vreme, a upravo brza reakcija može odlučiti između života i smrti.
Ovaj tekst ti donosi sve što trebaš znati o najčešćim simptomima srčanog udara, njihovim varijacijama kod različitih osoba i ključnim preventivnim koracima koje možeš preduzeti već danas.
Srčani udar, stručno nazvan infarkt miokarda, nastaje kada je protok krvi prema srčanom mišiću naglo prekinut. Ovo najčešće uzrokuje blokada arterije zbog nakupljanja plaka – kombinacije masnoća, holesterola i drugih čestica. Bez kiseonika, deo srca počinje da odumire, što dovodi do trajnog oštećenja ili čak potpunog prestanka rada srca.
U ovakvoj situaciji, svaka sekunda je važna. Što se pre uspostavi protok krvi, to su veće šanse za oporavak.
Zašto su simptomi često nejasni?
Jedan od najvećih izazova kod srčanog udara jeste raznolikost simptoma. Kod nekih ljudi, oni su intenzivni i prepoznatljivi, dok su kod drugih blagi i podmukli, posebno kod:
- Žena
- Starijih osoba
- Osoba s dijabetesom
Zato je važno poznavati širu sliku – jer srce ne boli uvek na isti način.
U nastavku se nalazi 10 najčešćih znakova upozorenja koji mogu ukazivati na srčani udar. Ignorisanje bilo kog od njih može imati ozbiljne posledice.
1. Intenzivan osjećaj straha ili tjeskobe
Neke osobe opisuju da su imale predosećaj da će se nešto loše dogoditi. Taj osećaj nije uvek racionalan, ali je često prvi znak da se u telu dešava nešto ozbiljno.
2. Bol i pritisak u grudima
Najprepoznatljiviji simptom. Bol je obično lociran u sredini grudnog koša, a opisuje se kao pritisak, stezanje, težina ili peckanje. Neki kažu da imaju osećaj kao da im „slon sedi na grudima“.
3. Otežano disanje i kašalj
Kada srce ne može da pumpa dovoljno krvi, tečnost se može zadržavati u plućima. To izaziva kašalj, osećaj gušenja ili kratkoću daha, čak i u mirovanju.
4. Iznenadan i jak umor
Ako osećaš neobjašnjiv umor, i to takav koji traje danima ili te iscrpi nakon minimalnog napora – to je crveni alarm. Ovaj simptom je posebno izražen kod žena.
5. Problemi sa stomakom
Mučnina, povraćanje, nadutost, gubitak apetita ili bol u gornjem delu stomaka mogu delovati kao probavne tegobe, ali su ponekad skriveni simptomi srčanog udara.
6. Bol koja se širi
Nelagodnost može početi u grudima, a zatim se proširiti ka leđima, ramenima, rukama (najčešće levom), vilici ili vratu. Kod nekih osoba prva bol javlja se upravo u ruci ili vilici, bez bola u grudima.
7. Nepravilan ili ubrzan rad srca
Ako osetiš da ti srce preskače, lupa nepravilno ili ubrzano bez jasnog razloga, i to prati vrtoglavica ili nedostatak daha, to je znak da nešto nije u redu.
8. Znojenje bez uzroka
Iznenadno pojavljivanje hladnog znoja, posebno ako si u mirovanju i bez fizičkog napora, znak je koji nikada ne treba zanemariti.
9. Oticanje nogu, zglobova ili abdomena
Slabije pumpanje krvi može izazvati zadržavanje tečnosti. Rezultat su otekli gležnjevi, stopala ili stomak – često bez bola, ali uz osećaj težine i nelagodnosti.
10. Vrtoglavica i nesvestica
Ako često osećaš da si na ivici nesvesti, posebno pri ustajanju, ili ako ti se zavrti i osetiš slabost – tvoje srce možda ne šalje dovoljno krvi mozgu.
Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti u svetu. Svake godine oduzmu preko 17 miliona života, a predviđa se da će taj broj do 2030. dostići više od 23 miliona godišnje.
U nekim zemljama, na svakih sat vremena jedna osoba premine od srčanog udara. To nisu samo brojke – to su životi koje je moguće spasiti.
Najvažnija poruka je: ne čekajte da bol postane neizdrživ. Srčani udar često počinje suptilno. Znanje i brza reakcija mogu spasiti život.
Evo šta možete učiniti već danas:
- Prestanite pušiti
- Uravnotežite ishranu – više povrća, manje zasićenih masti
- Redovno vežbajte – čak i šetnja pomaže
- Kontrolišite pritisak i šećer
- Idite na redovne preglede kod lekara
- Učite prvu pomoć i CPR – možda baš vi nekome spasite život
Srce radi bez prestanka ceo vaš život – ne zaboravite vi da brinete o njemu.