Oglasi - Advertisement

TEma današnjeg članka će biti zdravlje, tačnije kako da održite zdravlje vaše jetre. Naime, doktorica Radmila je odlučila otkriti koje su najbolje namirnice za masnu jetru.

Dr Radmila Ješić Vukićević, poznati gastroenterolog i hepatolog, istaknula je aktualnu problematiku masne jetre u suvremenom društvu. Medicinski nazvana steatoza, masna jetra sve više prevladava među mladim pojedincima, uključujući tinejdžere, pa čak i djecu. Ipak, najčešće se identificira kod osoba u 40-im i 50-im godinama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Masna jetra u djece često se javlja bez vidljivih simptoma, zbog čega je teško identificirati problem; međutim, rana dijagnoza i intervencija ključni su za izbjegavanje dodatnih komplikacija.

Dr. Ješić Vukićević ističe važnost prestanka konzumiranja alkohola i prihvaćanja zdravijeg načina života za liječenje masne jetre. Ključni aspekt rješavanja ovog stanja je smanjenje prekomjerne tjelesne težine, posebno za osobe koje pate od pretilosti. Osim toga, bitno je procijeniti i točno odrediti sve potencijalne metaboličke probleme povezane s mastima ili ugljikohidratima. Ako se utvrdi da određeni lijekovi pridonose pojavi masne jetre, možda će biti potrebno razmisliti o njihovom prestanku ili zamjeni.

  • Strategija liječenja masne jetre usmjerena je na uklanjanje svih čimbenika koji doprinose njenom nastanku, dok upravljanje potrošnjom kalorija i povećanje tjelesne aktivnosti služe kao temeljne taktike. U određenim slučajevima savjetuje se korištenje posebnih dodataka koji pomažu u regeneraciji jetre i nude antioksidanse.

Jetra se oslanja na dva vitalna vitamina, vitamin E i vitamin C, kao potporu tijekom procesa detoksikacije u početnim fazama bolesti. U emisiji RTS Ordinacija dr. Ješić Vukićević napomenula je da se niti jedan lijek nije pokazao univerzalno učinkovitim u liječenju masne jetre; međutim, nekim pacijentima dodaci poput sirutke mogu biti od pomoći. Iako sirutka ne detoksificira jetru izravno, njezina povremena uporaba mogla bi biti korisna u određenim situacijama. Osim toga, nekoliko biljaka može ponuditi potencijalne dobrobiti za zdravlje jetre i može poslužiti kao komplementarni tretman.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predlaže različite metode prehrane za promicanje zdravlja jetre, posebno ističući mediteransku prehranu. Ovaj plan prehrane isključuje masnu i prženu hranu, umjesto toga stavlja naglasak na unos povrća i mahunarki, uključujući grah, grašak i zelene mahune. Zalaže se za smanjenje konzumacije crvenog mesa i favorizira tjesteninu i proizvode od cjelovitih žitarica za doručak, a savjetuje da se ne pržene namirnice poput bureka, prženog mesa ili krumpira. Preporuča se da se osobe sa žučnim kamencima suzdrže od konzumiranja jaja, jer ona mogu pogoršati njihovo stanje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here