Jaja igraju ključnu ulogu kao hranjiva komponenta u prehrani diljem svijeta i obično se koriste u različitim kulinarskim tradicijama. Mogu se kuhati na brojne načine, uključujući kuhanje, prženje, pečenje, poširanje ili uključivanje u niz slastica.
Pojačajte proizvodnju svojih kokošjih jaja slijedeći jednostavne savjete iskusnih farmera. Nema sumnje da su domaća jaja vrhunska, a uzgoj pilića može biti jednostavan i isplativ uz minimalan trud. Ipak, postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno prestati s proizvodnjom jaja. Različiti čimbenici, poput prehrane i životnog okruženja, mogu pridonijeti ovom padu. Evo nekoliko prirodnih metoda za povećanje proizvodnje jaja.
1. Hranjiva i uravnotežena prehrana neophodna je za kokoši, kojima je potreban raznolik raspon hrane uključujući žitarice, bilje, povrće i izvore kalcija poput ljuski jaja ili školjki. Ova kombinacija poboljšava njihovo zdravlje i potiče proizvodnju jaja. Osim toga, ključno je osigurati svježu i čistu vodu u svakom trenutku.
2. Za održavanje higijene i zaštitu od parazita korisno je u dvorištu ili kokošinjcu postaviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom. Kokoši se rado kupaju u ovoj mješavini koja im pruža prirodnu obranu od štetnih insekata.
3. Promjene u izboru hrane tijekom godine počinju s osnovom pšeničnog zrna. U rano proljeće razmislite o uključivanju mladih biljaka koprive, nasjeckanog povrća i dodataka poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Uz to, uključivanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna može osigurati odgovarajući kalcij i druge vitalne minerale. 4. Osiguravanje stabilne temperature i osvjetljenja Održavanje raspona temperature od 4°C do 8°C idealno je za kokošinjac, a ključno je prilagoditi rasvjetu ovisno o sezoni.
U zimskim mjesecima bitno je ponuditi grijanje i dodatno osvjetljenje kako bi se podržala proizvodnja jaja, jer nedostatak sunčeve svjetlosti može dovesti do smanjenog polaganja jaja. Osiguravanje pravilne prehrane tijekom ove sezone također je ključno. Kokošinjac treba držati na minimalnoj temperaturi od 15°C, a pilići bi trebali dobiti 8-9 sati svjetla svaki dan. U standardnu mješavinu žitarica uključite kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol.
Ova mješavina pomoći će kokošima u očuvanju energije i produktivnosti tijekom zimskih mjeseci. 6. Izbjegavajte nezdravu hranu. Prilikom hranjenja pilića, bitno je biti oprezan; ne treba davati pokvarenu hranu ili ostatke stola. Namirnice koje treba izbjegavati uključuju svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira jer mogu predstavljati zdravstveni rizik za njih.
Dugo se vremena jaja povezuju s povišenim razinama kolesterola u krvi. Međutim, nedavne studije pokazuju da umjerena konzumacija jaja obično ne utječe na razinu “lošeg” LDL kolesterola kod većine pojedinaca. Zapravo, jaja mogu pozitivno utjecati na zdravlje srca zbog svog sadržaja hranjivih tvari, što pomaže u održavanju ravnoteže lipida u krvotoku.
- 7. Planiranje prehrane prema dobi Pilići do 5 mjeseci: Tijekom svojih prvih mjeseci, pilići trebaju hranu bogatu proteinima za promicanje zdravog rasta i razvoja. Mješavina žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava bitne hranjive tvari potrebne za snažan početak. Za piliće u dobi između 5 mjeseci i 1 godine počinje nesilica, zbog čega je važno uvesti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Redovita hrana, nadopunjena dodatnim hranjivim tvarima, pridonijet će optimalnoj proizvodnji jaja. Kako kokoši prelaze godinu dana, prirodno doživljavaju smanjenje proizvodnje jaja.
To trajanje može se produljiti uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, kao i vitaminskih dodataka, kako bi se povećao unos hranjivih tvari. 8. Prirodno okruženje koje stimulira osjetila Pilićima treba dopustiti pristup vani. Osim prehrane, ove ptice uživaju u potrazi za crvima, kukcima i biljkama u vrtu, što pridonosi njihovoj sveukupnoj sreći i zdravlju. 9. Prilagođavanje učestalosti hranjenja ako je potrebno Ako postoji pad u proizvodnji jaja i starost je isključena, razmislite o povećanju učestalosti hranjenja.
Hranite svoje piliće četiri puta dnevno, dajući im mješavine žitarica ujutro i navečer, dok im nudite tople, vlažne smjese u podne. Zaključno, pružanjem odgovarajuće njege i pažljivog hranjenja možete održavati stabilnu proizvodnju jaja tijekom cijele godine. Domaća jaja ne samo da jamče vrhunsku kvalitetu, već odražavaju i zdravlje i sreću vaših kokoši. Pridržavajte se ovih preporuka i vaša će domaća farma cvjetati s obilnom zalihom svježih, ukusnih jaja.